By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
WCHS wrestling 5AAA region results
Caleb Mackie.jpg
WCHS freshman Caleb Mackie has been named Region 5 Outstanding Freshman. “Caleb had a tremendous year,” said Pioneer coach Matt Turner. “Sickness kept him from qualifying for the state, however this award was given based on all the head coaches in the region and his season results.” Mackie was 30-8 this year and a medalist in every tournament in which he wrestled. Pictured, from left, are coach Robert Piche, Mackie, and coach Turner.

106 pounds

Round 1 - Caleb Mackie (Warren Co.) 26-8 received a bye

Quarterfinal - Caleb Mackie (Warren Co.) won by pinfall over Justin Grady (LaVergne) at 2:25.

Semifinal - Chas Stokes (Oakland) won by major decision over Mackie, 24-11.

Consolation - Jamil Omar (Smyrna) won by major decision over Mackie, 26-8.


113 pounds

Round 1 - Connor Collins (LaVergne) 19-14 won by pinfall over Samuel Hitchcock (Warren Co.) at 1:22.

Consolation - Tito Hernandez (Shelbyville Central) won by pinfall over Hitchcock at 2:58.


120 pounds

Justin Torres (Smyrna) won by pinfall over Alec Smith (Warren Co.) at 1:39.

Consolation - Kenton Smith (Oakland) won by pinfall over Smith at 2:48.


126 pounds

Round 1 - Torren Stacey (Warren Co.) won by pinfall over Jacob Lee (Shelbyville Central) at 3:19.

Quarterfinal - Liam Elam (Blackman) won by pinfall over Stacey at 1:17.

Consolation - Aalijah Daniel (Oakland) won by pinfall over Stacey at 2:46.


132 pounds

Round 1 - Hunter Pezzimenti (Warren Co.) won by pinfall over Caleb Harville (Cookeville) at 1:00.

Quarterfinal - Austin Marlatt (Blackman) won by pinfall over Pezzimenti at 0:40.

Consolation - Pezzimenti won by pinfall over Hsar Ku (Smyrna) at 2:02.

Consolation - Alec Lewis (Riverdale) won by pinfall over Pezzimenti at 0:53.


138 pounds

Round 1 - Ethan Jaco (Warren Co.) won by pinfall over Caden McCandless (Siegel) at 0:32.

Quarterfinal – Jaco won by pinfall over Landen Willette (Tullahoma) at 1:10.

Semifinal - Cameron Henderson (Smyrna) won by pinfall over Jaco at 1:49.

Consolation Semi - Mohktar Abdulkarim (Stewarts Creek) won by pinfall over Jaco at 2:37.


145 pounds

Round 1 - Kalah Lusk (Warren Co.) won by pinfall over Joseph Keohavong (Riverdale) at 0:24.

Quarterfinal - Trevor South (Stewarts Creek) won by pinfall over Lusk at 4:38.

Consolation - Gunner Johnson (Siegel) won by pinfall over Lusk at 2:09.


152 pounds

Round 1 - Sam Bradley (Lawrence Co.) won by decision over Tony Curtis (Warren Co.), 8-5.

Consolation - Christopher Grier (Shelbyville Central) won by pinfall over Curtis at 2:26.


160 pounds

Round 1 - Ethan Cowan (Warren Co.) won by pinfall over Zack Bush (Coffee Co.) at 4:30.

Quarterfinal - Kenneth Phillips (Siegel) won by pinfall over Cowan at 3:15.

Consolation - Cowan won by pinfall over Victor Ambriz (LaVergne) at 4:22.

Consolation - Shamar Reed (Cookeville) won by decision over Cowan, 7-2.


170 pounds

Round 1 - Noah O`Shields (Warren Co.) received a bye.

Quarterfinal - Landon Fowler (Blackman) won by pinfall over O`Shields at 0:29.

Consolation - Austin Watson (Siegel) won by decision over O`Shields, 6-1.


182 pounds

Round 1 - Issac Gillentine (Warren Co.) received a bye.

Quarterfinal - Gillentine won by pinfall over Gregory Guinn (Shelbyville Central) at 3:10.

Semifinal - Gillentine won by pinfall over Nolan Cook (Oakland) at 6:34.

1st Place Match - Brooks Sacharczyk (Blackman) won by decision over Gillentine, 6-2.


195 pounds

Round 1 - Garrett Vallem (Warren Co.) won by pinfall over Hunter Parks (Tullahoma) at 5:43.

Quarterfinal - Jacob Dubberly (Lawrence Co.) won by pinfall over Vallem at 0:50.

Consolation - Vallem won by pinfall over Armando Comacho (Smyrna) at 0:26.

Consolation - Vallem won by pinfall over William Newman (Cookeville) at 0:59.

Consolation Semi - Caleb Perkins (Oakland) won by pinfall over Vallem at 1:37.


220 pounds

Round 1 - James Ramsey (Warren Co.) received a bye.

Quarterfinal - Ramsey won by pinfall over Marshall Stelle (Riverdale) at 1:34.

Semifinal - Kameron Bingham (Oakland) 30-11 won by tech fall over Ramsey, 15-0.

Consolation Semi - Christopher Speagle (Coffee Co.) won by decision over Ramsey, 5-4.


285 pounds

Round 1 - Austin McBride (Warren Co.) won by pinfall over Christopher Fleming (Riverdale) at 1:32.

Quarterfinal - Jackson Riley (Oakland) won by pinfall over McBride at 1:56.

Consolation - McBride won by medical forfeit over Dayon Smith (Siegel).

Consolation Semi - Austin McBee (Shelbyville Central) won by pinfall over McBride at 2:02.